Wrocławski Teatr Współczesny

Wybierz kryteria fitrowania:
Fot. Natalia Kabanow
22 września 2024
Energiczny spektakl, którego twórcy w ironiczny sposób opowiadają o problemach z męskością, ale pokazują też jej pozytywne aspekty. Najbliższe spektakle: 3, 4, 5 i 6 października na Dużej Scenie WTW.


19 września 2024
– Sztuka przedstawia historię Henryka, męża i ojca, głowy rodziny, który pewnego dnia „wychodzi z domu” i traci pamięć. Kiedy dotknięty amnezją, znowu znajduje się w domu jest całkowicie nieświadomy swej dotychczasowej egzystencji. Wszystko, co definiowało jego życie – pozycja społeczna czy relacje rodzinne – zostaje wymazane i unieważnione. Kluczową rolę w przywracaniu pamięci Henryka odgrywa Ewa. Zniknięcie męża zamyka jej drogę do praktykowania codziennych rytuałów, przez które spełnia role matki, żony i kochanki – strażniczki domowego ogniska – mówi Marek Fiedor, reżyser spektaklu. Spektakl zagramy 28 i 29 września oraz 1 października.


Fot. Natalia Kabanow
18 września 2024
„Błyskotliwa i inteligentna biurowa komedia z elementami współczesnej opery i wyraźną domieszką horroru” – tak opisuje spektakl Przemek Gulda na łamach Wirtualnej Polski. Dodaje, że to połączenie dwóch kultowych seriali – Królestwa Larsa von Triera i Biura, tyle że z piosenkami i kadzidełkami. Najbliższe spektakle: 26 i 27 września na Dużej Scenie WTW.


4 września 2024
Nowe spojrzenia na opowiadanie Kafki pt. „Przemiana" i powieść noblisty Johna Maxwella Coetzee „Czekając na barbarzyńców". A także kwintesencja czeskiego poczucia humoru, czyli „Wspólnota mieszkaniowa" Jiriego Havelki oraz niewygodne poglądy i niepoprawne politycznie perspektywy w teatralnym projekcie pt. „Un-packing". W sezonie 2024/25 widzowie zobaczą cztery premiery, a dwie z nich zostaną wystawione jeszcze w tym roku. Z kolei już w lutym ogłoszenie werdyktu jury VI Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU i gala wręczenia nagród.


9 lipca 2024

Trzy lata temu zainaugurowaliśmy cykl „Trzy w jednym", w ramach którego offowi twórcy teatralni mają możliwość pokazania swoich spektakli na scenach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Tym razem będą to dwa spektakle Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu: „Odejście Głodomora” Tadeusza Różewicza, w reż. Siergieja Artsiomenko (24 sierpnia) i „Baśń Jabókie Szeli” na podstawie książki Radka Raka w reż. Miłosza Pietruskiego (25 sierpnia). W kolejny weekend (30 i 31 sierpnia) zobaczymy premierowy spektakl Fundacji Jubilo, pt. „Bez skrzydeł/Wingless" (reżyseria: Lorenzo Volpi Lutteri). Z kolei 1 września Zdzisław Kuźniar zaprezentuje na Scenie na Strychu WTW monodram pt. „Księga Hioba".



Marek Maziarz/Maziarz Picture
1 lipca 2024
Ogłoszono zwycięzców jubileuszowej 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury przyznało nagrodę Marcinowi Liberowi za reżyserię dwóch przedstawień: „Dramat rodzaju męskiego" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz „Dropie" z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Natomiast Komisja Artystyczna przyznała Wrocławskiemu Teatrowi Współczesnemu nagrodę główną w wysokości 80 tys., za „konsekwentne inwestowanie w polską dramaturgię, w tym organizowany od ośmiu lat konkurs dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, a także staranne wprowadzanie nagrodzonych tekstów do repertuaru". Spektakl „Dramat rodzaju męskiego" powstał na podstawie sztuki Jakuba Tabaczka pt. „Stulejka", nagrodzonej w V edycji tego Konkursu.


<i>W co wierzą Polacy</i>, fot. Natalia Kabanow
1 lipca 2024
Informujemy, że w okresie wakacyjnym kasa WTW jest nieczynna.


Fot. Filip Wierzbicki/archiwum
29 czerwca 2024

Zdzisław Kuźniar z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, wcześniej Teatrem Rozmaitości, współpracuje od 1961 roku. We wrześniu zaprezentuje na Scenie na Strychu WTW monodram pt. „Księga Hioba". 92-letni artysta sam gra i reżyseruje.



28 czerwca 2024
Festiwal Teatru Niezbędnego to nowe wydarzenie, które będzie okazją do „eksplorowania terapeutycznej, więziotwórczej i oczyszczającej roli teatru. Na pierwszą edycję złożą się spektakle, spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty i rozmowy przy muzyce". Już w październiku na festiwalu zostanie zaprezentowane „Chamstwo". duetu Agnieszka Jakimiak – Mateusz Atman.


16 czerwca 2024

Od skromnego monodramu Nieznajoma z Sekwany Jacka Dehnela po multimedialne widowisko pantomimiczno-aktorskie Pamiętnik Żebra Adama na podstawie sztuki Michała Bajera. A także: Rozmowy mijane Ignacego Karpowicza, Budowniczy schronów Michała Walczaka oraz Pies – spektakl Barbary Bendyk i Szymona Króla na podstawie improwizacji aktorskich. Na początek otwarte warsztaty dramaturgiczne Magdaleny Drab pt. Nie ma dramatu. Już 29 i 30 czerwca w WTW odbędzie się VI Festiwal Dramatu STREFY KONTAKTU. W programie m.in. cztery konkursowe czytania performatywne i spektakl, który otrzymał Nagrodę Główną na 13. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Wydarzenie zakończy spotkanie z autorami sztuk i reżyserami. Bilety i karnety można kupić TUTAJ.




Stopka

Zamknij