Plany WTW na sezon 2024/25
Pierwszą premierą w sezonie 2024/25 w WTW będzie „Przemiana". Michał Kmiecik, scenarzysta i reżyser spektaklu na podstawie opowiadania Franza Kafki podkreśla, że ten utwór tkwi w nim, odkąd przeczytał go po raz pierwszy kilkanaście lat temu.
– Ciekawi mnie Gregor Samsa, który budzi się pewnego dnia w swoim łóżku i stwierdza, że zamienił się w potwornego robaka. Pamiętam swój strach, gdy czytałem to opowiadanie po raz pierwszy – mówi reżyser.
W tym przedstawieniu chce opowiedzieć o ludziach żyjących w świecie, w którym można się zamienić w robaka.
– Siła prozy Kafki tkwi w tym, że zdarzenia nieprawdopodobne spotykają bohaterów jak najbardziej prawdopodobnych. Nie są to everymani, mają swoją szczególność, swoistość, jednak nie są w żadnym razie predestynowani do tego, z czym przychodzi im się mierzyć w powieściach i opowiadaniach pisarza – dodaje Michał Kmiecik.
Premiera spektaklu „Przemiana" już 14 września o godz. 19:15. Przedstawienie zagramy też: 15, 17, 18 i 19 września na Dużej Scenie WTW.
***
Do warownego miasta na peryferiach nieokreślonego historycznie i geograficznie Imperium przybywa z inspekcją oficer tajnej policji. Pojawiają się informacje o rosnącej agresji hord barbarzyńców, które zagrażają bezpieczeństwu Imperium. Starzejący się sędzia, który na dalekiej placówce uczciwie pracuje dla państwa, wierząc, że może czynić to w zgodzie z własnym sumieniem, staje się świadkiem zbrodni w imię politycznych interesów.
Premiera spektaklu „Czekając na barbarzyńców" na podstawie powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee już 14 grudnia na Scenie na Strychu WTW. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu będzie Marek Fiedor.
***
Tekst Jiříego Havelki „Wspólnota mieszkaniowa" powstał w oparciu o jego osobiste doświadczenia i notatki jako lokatora praskiej kamienicy i wydaje się niezwykle zabawny, dopóki nie uświadomimy sobie jak bardzo jest prawdziwy. Punktem wyjścia jest zebranie, na którym zapaść mają kluczowe decyzje co do rozliczeń zużycia wody, prac renowacyjnych i sprzedaży strychu. Szybko jednak okazuje się, że rozbieżne punkty widzenia lokatorów blokują podjęcie najprostszych decyzji, atmosfera z każdą chwilą gęstnieje, a z zebrania wyłania się groteskowy przekrój współczesnego społeczeństwa, trawionego kompleksami, uprzedzeniami i stereotypowym myśleniem.
Premiera spektaklu „Wspólnota mieszkaniowa" w reż. Leny Frankiewicz 22 lutego 2025 roku na Dużej Scenie WTW.
***
Rok 2029. Pochodząca z Podlasia lewicowa kandydatka do Europarlamentu zaprasza do swojego domu uchodźców ze Wschodu, aby wsparli ją w kampanii. Kiedy media ujawniają niewygodne fakty z historii jej rodziny, polityczka postanawia z pomocą migrantów dotrzeć do prawdy. To, czego się dowie, na zawsze zmieni jej życie.
Czy w dzisiejszym polskim teatrze jest miejsce na głosy, które nie należą do liberalno-lewicowej frakcji? Na niewygodne poglądy i niepoprawne politycznie perspektywy? Na inne języki i inne narracje historyczne? Kiedy liberalne odpowiedzi na kryzys uchodźczy się kompromitują, nasi bohaterowie sięgają po radykalne rozwiązania i pomysły. Jaka Polska i jaka Europa rysuje się na końcu tej drogi?
Projekt „Un-packing" w reż. Katarzyny Kalwat jest rozwojowy i być może dołączy do współprodukcji jeszcze inny partnerski teatr. Prapremiera 24 maja 2025 roku.
***
W lutym 2025 roku nastąpi ogłoszenie werdyktu jury VI Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU i odbędzie się gala wręczenia nagród.
W ciągu 8 lat istnienia Konkursu ze sztuk napisanych na jego 5 edycji zrealizowano 27 premier – 12 w WTW, 11 w innych polskich teatrach i 4 w Teatrotece WFDiF. Działalność dramaturgiczna Wrocławskiego Teatru Współczesnego została doceniona – Komisja Artystyczna 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przyznała WTW nagrodę główną w wysokości 80 tys. za „konsekwentne inwestowanie w polską dramaturgię, w tym organizowany od ośmiu lat konkurs dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, a także staranne wprowadzanie nagrodzonych tekstów do repertuaru".