Kobieta i życie
Opis
Spektakl rekomendowany od lat 16.
W spektaklu ukazane zostały główne etapy z życia kobiety, od okresu dojrzewania, kłopotów z akceptacją swojego ciała, rówieśniczych upokorzeń, związków i powinności wobec rodziny. Stopniowo na oczach widzów kobieta przechodzi przemianę, wyrywa się z narzuconych przez społeczeństwo ról społecznych, przeciwstawia dominacji patriarchatu i politykom chcącym decydować o jej życiu.
Malina Prześluga napisała tę sztuka podczas strajku kobiet w 2020 roku. Głos zagniewanych, idących ulicami we wspólnym marszu kobiet wybrzmiewa w sile i energii tego spektaklu. Bo Kobieta i życie to przede wszystkim sztuka o solidarności i rosnącym poczuciu siły wynikających ze wspólnej sprawy i wspólnego buntu.
Z recenzji:
„Historia bohaterki Kobiety i życia podkreśla siłę siostrzeńskiej wspólnoty – poczucia wsparcia, wyznawania jednakowych wartości i obrania takiego samego celu. (...) spektakl o kobiecej sile, walce o wolność oraz o schematach głęboko zakorzenionych w naszej świadomości, z którymi w pierwszej kolejności trzeba podjąć walkę: (...) przedmiotowego traktowania kobiet czy edukowania dzieci wedle podziału ról, w którym dziewczynki mają być ładne i miłe, a chłopcom wolno więcej". (Katarzyna Mikołajewska, Gazeta Wyborcza).
Sztuka Maliny Prześlugi została nagrodzona na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Tekst sztuki znajduje się TUTAJ.
Uwaga!
W spektaklu pojawia się scena nagości.
Podejmowany jest temat przemocy psychicznej, seksualnej oraz aborcji.
W spektaklu pojawiają się wulgaryzmy oraz głośne, gwałtowne dźwięki.
Realizatorzy
Obsada
Wokół spektaklu
Dla grup zorganizowanych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: k.migdalowska@wteatrw.pl). Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Kobieta i życie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu wrocławskich instytucji kultury: Akademii Sztuk Teatralnych - Filii we Wrocławiu, Instytutu Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol i Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Prawa autorskie do sztuki Kobieta i życie reprezentuje w Polsce Agencja w Warszawie.
Matronaty:
Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet
Ogólnopolski Strajk Kobiet
Wrocławska Rada Kobiet
Partner:
Fundacja Katarynka
Spektakl brał udział 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.