WTW nagrodzony w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!
– Do udziału w tym konkursie zapraszamy – mniej więcej pół na pół – uznanych, tworzących dla teatru dramaturgów i dramatopisarzy oraz ludzi, którzy nigdy dla teatru nie pisali. To główna strategia tego konkursu – przyciągnąć do nas osoby, które mogą przynieść do teatru swoje języki twórcze, wrażliwości oraz estetyki – powiedział podczas odbierania nagrody Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego i dyrektor artystyczny Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Komisja Artystyczna konkursu obradowała w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis i Wanda Świątkowska. W skład konkursowego jury weszli zaś: Adam Cywka, Justyna Czarnota-Misztal, Sławomir Narloch, Piotr Olkusz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca).
***
Sezon 2023/2024 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zakończył się VI Festiwalem Dramatu STREFY KONTAKTU, na którym zaprezentowane zostały cztery czytania performatywne dramatów pochodzących z V Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU. Były to: monodram „Nieznajoma z Sekwany" Jacka Dehnela w reż. Marka Fiedora, multimedialne widowisko pantomimiczno-aktorskie „Pamiętnik Żebra Adama" na podstawie sztuki Michała Bajera (w reż. Krzysztofa Boczkowskiego i Miłosza Pietruskiego), a także: „Rozmowy mijane" Ignacego Karpowicza w reż. Jędrzeja Piaskowskiego oraz „Budowniczy schronów" Michała Walczaka w reż. Barbary Bendyk.
W programie Festiwalu znalazł się też „Pies" – spektakl Barbary Bendyk i Szymona Króla na podstawie improwizacji aktorskich z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a Magdalena Drab poprowadziła dwudniowe warsztaty dramaturgiczne.
Już na początku roku poznamy nowe dramaty, nad którymi pracują autorzy zaproszeni przez Wrocławski Teatr Współczesny do udziału w VI Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Sztuki napisane na poprzednie edycje Konkursu dostępne są na stronie: www.strefykontaktu.pl.