Wrocławski Teatr Współczesny

Ludzi zapomina się szybciej niż wojny. Performans poświęcony pamięci Marii Wiercińskiej

27 marca 2022
W Międzynarodowy Dzień Teatru zorganizowaliśmy wydarzenia z okazji 120 urodzin współpatronki WTW, Marii Wiercińskiej – wykład dr Anny Chojnackiej zatytułowany Opowiadana biografia Marii Wiercińskiej i performans Marzeny Sadochy z muzyką na żywo pt. Ludzi zapomina się szybciej niż wojny.

Maria Wiercińska była reżyserką i aktorką, tancerką, a także wykładowczynią. Ma na koncie ponad czterdzieści wyreżyserowanych spektakli i ról w teatrach. Należała ze swoim mężem, Edmundem Wiercińskim, do zespołu Reduty Juliusza Osterwy. Podczas II wojny światowej zorganizowała ok. sto pięćdziesiąt tajnych spotkań poetyckich. W latach 1949–52 pracowała w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu, gdzie po realizacji premiery Ślubów panieńskich uzyskała „prawo reżyserowania”.

Maria Wiercińska przez wiele lat „występowała” w roli żony Edmunda Wiercińskiego. Zmieniło się to w 2014 roku, kiedy ukazała się Korespondencja Wiercińskich, opracowana przez Marka Piekuta.

Maria Wiercińska w równym stopniu co jej mąż tworzyła ten wybitny duet artystyczny i teatralny. Edmund Wierciński z powodu choroby po wojnie wycofał się z grania. W czasach narastającego stalinizmu usuwano go z różnych obszarów działalności. Był sfrustrowany, a Maria musiała nie tylko go wspierać, ale także sama walczyć o byt – mówi Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

– W listach wspominała, że los reżyserki nie jest usłany różami – zarabiała mniej niż mężczyźni, musiała się bardziej starać, walcząc o swoją pozycję. Jednocześnie Maria pozostawała lojalna wobec Edmunda. To był skomplikowany związek i nie jest to prosta historia emancypacji – dodaje.

12 sierpnia 1967 roku Edmund Wierciński został patronem Wrocławskiego Teatru Współczesnego, a Maria jako współpatronka dołączyła 17 listopada 2021 roku. Od tego dnia Wrocławski Teatr Współczesny nosi imię Marii i Edmunda Wiercińskich

Z okazji 120. rocznicy urodzin Marii Wiercińskiej WTW dedykuje jej Międzynarodowy Dzień Teatru.

– Przygotowujemy performans inspirowany bogatą korespondencją Marii i Edmunda Wiercińskich. Kluczowa jest jej relacja z mężem i z teatrem oraz wybór drogi życiowej, gdy zdawała już sobie sprawę, że bardzo późno zaczyna karierę reżyserską i nie będzie jej łatwo – zapowiadała Marzena Sadocha, autorka i reżyserka performansu Ludzi zapomina się szybciej niż wojny. – Odnajduję w niej dużą siłę mimo słabości. W teatrze znalazła sens. Temat wojny, którą przeżyli z Edmundem, brzmi obecnie bardzo aktualnie i stał się jednym z wiodących wątków tego, co nazywam Biografią wewnętrzną Marii Wiercińskiej – podkreśla Marzena Sadocha.

Program Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru i 120. rocznicy urodzin Marii Wiercińskiej (27.03.2022, godz. 18:00, WTW):

1. Odsłonięcie stałej wystawy poświęconej Patronom WTW, Marii i Edmundowi Wiercińskim. Odczytanie orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru. Dolne foyer.

2. Dr Anna Chojnacka: Opowiadana biografia Marii Wiercińskiej. Z udziałem Eweliny Paszke-Lowitzsch. Duża Scena.

3. Marzena Sadocha: Ludzi zapomina się szybciej niż wojny. Performans inspirowany postacią Marii Wiercińskiej.

tekst i reżyseria Marzena Sadocha

ruch sceniczny Piotr Soroka

scenografia Michał Marek

muzyka: Patrycja Hefczyńska (guitalele, kalimba, przeszkadzajki, głos), Ela Sokołowska (altówka, głos), Wanda Jabłońska (harfa)

video Piotr Postemski

obsada: Beata Rakowska, Magdalena Taranta (gościnnie)
 

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 




Stopka

Zamknij