LATO W TEATRZE – TRZY W JEDNYM
Trzy lata temu zainaugurowaliśmy cykl „Trzy w jednym", w ramach którego offowi twórcy teatralni mają możliwość pokazania swoich spektakli na scenach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Tym razem będą to dwa spektakle Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu: „Odejście Głodomora” Tadeusza Różewicza, w reż. Siergieja Artsiomenko (24 sierpnia) i „Baśń Jabókie Szeli” na podstawie książki Radka Raka w reż. Miłosza Pietruskiego (25 sierpnia). W kolejny weekend (30 i 31 sierpnia) zobaczymy premierowy spektakl Fundacji Jubilo, pt. „Bez skrzydeł/Wingless" (reżyseria: Lorenzo Volpi Lutteri). Z kolei 1 września Zdzisław Kuźniar zaprezentuje na Scenie na Strychu WTW monodram pt. „Księga Hioba".
ODEJŚCIE GŁOMODORA
Bardzo osobista interpretacja dramatu Różewicza dokonana przez studenta reżyserii Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Pochodzący z Białorusi twórca prezentuje straszną i jednocześnie zabawną opowieść o okrutnej rzeczywistości, w której jak pisze: „żyje teraz moje rodzime społeczeństwo w Białorusi. Społeczeństwo, które głoduje fizycznie, ale nie głoduje informacyjnie, nieustannie pożerając owoce chorego mózgu aparatu kontrolnego". Więcej informacji o spektaklu znajduje się TUTAJ.
Gramy: 24 sierpnia, godz. 19:00, Scena na Strychu WTW
BAŚŃ O JAKÓBIE SZELI
Pełen erotyzmu, ironii i humoru spektakl o nierównych szansach oraz o dobru i złu w człowieku. W połowie XIX wieku Jakub Szela stanął na czele powstania chłopów przeciwko szlachcie na południowych ziemiach Rzeczypospolitej. Dla historii stał się postacią niemal mityczną, powracającą w wielu dziełach literackich.
Przepisany przez Radka Raka i ubrany w realizm magiczny w wielokrotnie nagradzanej książce Baśń o wężowym sercu, Jakub Szela stał się inspiracją dla spektaklu w reż. Miłosza Pietruskiego.
Baśń o Jakóbie Szeli to przedstawienie studentów Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Gramy: 25 sierpnia, godz. 19:00, Scena na Strychu WTW
BEZ SKRZYDEŁ, WINGLESS
Spektakl dotyka archetypicznego tematu wolności w szerokiej perspektywie - społecznej, relacyjnej, indywidualnej. Jednym z punktów wyjścia do pracy była obserwacja ptaków wędrownych. Poprzez ruch, mowę i śpiew czwórka wykonawców wciela się w przybycie na ziemię dawnych skrzydlatych istot, ich wyboistą drogę przez wąskie granice ziemi i próbę znalezienia nowej formy. Spektakl Fundacji Jubilo. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Gramy: 30 i 31 sierpnia, godz. 19:00, Scena na Strychu WTW (spektakle premierowe!).
KSIĘGA HIOBA
Zdzisław Kuźniar z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, wcześniej Teatrem Rozmaitości, współpracuje od 1961 roku. We wrześniu zaprezentuje na Scenie na Strychu WTW monodram pt. Księga Hioba. 93-letni artysta sam gra i reżyseruje. To dla niego powrót do tego tekstu – 20 lat temu wystąpił we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w spektaklu o tym samym tytule, który wyreżyserował Piotr Cieplak. Jak Kuźniar zinterpretuje po latach jedną z najwybitniejszych ksiąg Starego Testamentu, traktującą o problemie niezasłużonego cierpienia, bożej sprawiedliwości i zła? Więcej informacji o monodramie znajduje się TUTAJ.
Gramy: 1 września, godz. 19:00, Scena na Strychu WTW.
szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl